Våra tävlingsekipage

Våra duktiga ekipage som tävlar för VBHK inom olika hundsporter

Mer info kommer löpande!


Bruks
---

Ann-Britt Karlsson & Sigge

RLDN Järnklevs Ardunio

Lagotto romagnolo

Tävlar i Spår lägre klass

Annelie Axelsson & Lilltass

SPH I Aussie Action's Red Xciting Xavi

Australian Kelpie

Tävlar i Spår högre klass

 

Elisabeth Broqvist & Essie

LD STARKLASS, RLDN, RLDF, SPH I Gilliam's Gold Exclusive

Flatcoated retriever

Tävlar i Spår högre klass

Gunnel Wasteson & Yoy

KORAD, SPH I, SPH II Vänerbo Yoy

Tysk schäferhund

Tävlar i Spår högre klass


Jan Andersson & Walle

SPH III Hedeforsens Öwall

Tysk schäferhund

Tävlar i Spår elitklass

Jari Katajamaa & Kisen

RLDN Lord Nelson's Kisen

Lagotto Romagnolo

Tävlar i Spår lägre klass


Lennart Quick & Litchi

Ooo Astounding Litchi With Good Qi

Australian Kelpie

Tävlar i Spår lägre klass

Michaela Perlöv & Aila

LD STARTKLASS, LD I, RLD N

Zethras All In Aila

Australian Kelpie

Tävlar i Spår lägre klass

Ulli Falk & Moysan

Busligans Minimoy

Australian Kelpie

Tävlar i Spår lägre klass

Lydnad
---

Anita Kreutzlock & Kili
LD STARTKLASS RLDN My Sun's Shining On Mandelblomma
Mellanpudel
Tävlar i Klass 1

Céline Lind & Flamma
Blandras
Tävlar i Startklass
 

Elisabeth Broqvist & Essie
LD STARKLASS, RLDN, RLDF, SPH I Gilliam's Gold Exclusive
Flatcoated retriever
Tävlar i Klass 1

Michaela Perlöv & Aila
LD STARTKLASS, LD I, RLD N
Zethras All In Aila

Australian Kelpie
Tävlar i Klass 2

Michaela Perlöv & Diego
Diego
Tysk schäferhund (ej stambokförd)
Tävlar i Startklass

Pi Johansson Bergelind & Brina
LD Startklass, RLDN, RLDF, RLDA,
SE RALLYCH Ramita De Palma Brina

Russkaja tsvetnaja bolonka
Tävlar i Klass 1

Ulli Falk & Moysan
Busligans Minimoy
Australian Kelpie
Tävlar i Klass 1


Rallylydnad
---

Agneta Andersson & Sansa
RLDN RLDF Birch Park's Sansa
Shetland Sheepdog
Tävlar i Mästarklass

Agneta Andersson & Sindy
RLDN SE VCH Sheldon Tootsy Pop
Shetland Sheepdog
Tävlar i Fortsättningsklass

Anita Kreutzlock & Kili
LD STARTKLASS RLDN My Sun's Shining On Mandelblomma
Mellanpudel
Tävlar i Fortsättningsklass 

Ann-Britt Karlsson & Sigge
RLDN RLDF Järnklevs Ardunio
Lagotto romagnolo
Tävlar i Avancerad klass

Eleonore Carlsson & Lego
RLDN Legun's X-Pensive Lego
Mittelspitz
Tävlar i Fortsättningsklass

Elisabeth Broqvist & Essie
LD STARKLASS, RLDN, RLDF, SPH I Gilliam's Gold Exclusive
Flatcoated retriever
Tävlar i Avancerad klass

Gitte Andersson & Lucas
RLDN, RLDF, RLDA,
SE RALLYCH Indragårdens Lucas

Golden retriever
Tävlar i Mästarklass
Rallychampion

Hanna Sloberg & Ipa
SEVCH RLDN Lapinlunas Zeeke
Finsk lapphund
Tävlar i Fortsättningsklass

Jari Katajamaa & Kisen
RLDN Lord Nelson's Kisen
Lagotto romagnolo
Tävlar i Fortsättningsklass

Michaela Perlöv & Aila
LD STARTKLASS, LD I, RLD N
Zethras All In Aila

Australian Kelpie
Tävlar i Fortsättningsklass

Pi Johansson Bergelind & Brina
LD Startklass, RLDN, RLDF, RLDA,
SE RALLYCH Ramita De Palma Brina

Russkaja tsvetnaja bolonka
Tävlar i Mästarklass

Agility
---

Caroline Karlsson & Nocco
 Fårhundens Nocturnal Lupin
Border Collie
Tävlar i Klass III

Hampus Gudinge & Kiwi
Zitara Star's T-Magic Color
Shetland Sheepdog
Tävlar i Klass III
3:e bästa Mediumhund i Hoppklass, DM 2021

Kicki Brattberg & Dice 
 Thelook Rapidly Dice
Border collie
Tävlar i Klass I

Kicki Brattberg & Zo
AgD I, AgHD I, AgHD II, SEAgCH, SEAg(hopp)CH  Zoë 
Ej stambokförd i SKK
Tävlar i Klass III
Agilitychampionat
Hoppchampionat

3:e bästa Largehund i Agilityklass, DM 2021
3:e bästa Largehund i Västra Distriktet 2021
7:a i Hoppklass Large SM 2022
16:e placering totalt Large SM 2022
Kvalad till SM 2023

Sandra Brodd & Henry
Sheldon Starstruck
Shetland Sheepdog
 Tävlar i Klass III
2 CERT Hoppklass


Nosework
---

Agneta Andersson & Sindy
RLDN SE VCH Sheldon Tootsy Pop
Shetland Sheepdog
Godkänt DP NW 1

Jennifer Rapp & Tracy
Summerstaff's Bufflo Trace
American Staffordshire Terrier
Godkänt DP NW1

Kicki Brattberg & Zo
AgD I, AgHD I, AgHD II Zoë Neska
Ej stambokförd i SKK
Godkänt DP NW 1, NW 2, NW 3

Michaela Perlöv & Diego
Diego
Tysk schäferhund (ej stambokförd hos SKK)
Tävlar i NW1
Godkänt DP NW 1
Diplom NW 1


Pi Johansson Bergelind & Brina
LD Startklass, RLDN, RLDF, RLDA,
SE RALLYCH Ramita De Palma Brina

Russkaja tsvetnaja bolonka
Tävlar i NW 2
Godkänt DP NW 1, NW 2

Övriga tävlingsgrenar & meriter
---

Agneta Andersson & Sindy
RLDN SE VCH Sheldon Tootsy Pop
Shetland Sheepdog
Viltspårschampion

Ann-Britt Karlsson & Ardunio
RLDN Järnklevs Ardunio
Lagotto romagnolo
Känd mental statu​​​​​​s

Annelie Axelsson & Lilltass
SPH I Aussie Action's Red Xciting Xavi
Australian Kelpie
Känd mental status, 1:a på skott

Elisabeth Broqvist & Essie
LD STARKLASS, RLDN, RLDF, SPH I Gilliam's Gold Exclusive
Flatcoated retriever
Genomförd FB-R med skott
(funktionsbeskrivning retriever)
Genomförd BPH med skott

Gunnel Wasteson & Yoy
KORAD, SV VCH, SPH I, SPH II Vänerbo Yoy
Tysk schäferhund
Godkänt MT, 465 poäng
Godkänd Exteriör
Känd mental status, 1:a på skott
Viltspårschampion


Jan Andersson & Walle
SPH I, SPH II, SPH III Hedeforsens Öwall
Tysk schäferhund
Känd mental status, 1:a på skott


Jennifer Rapp & Hilda
Summerstaff's Heaven Hill
American Staffordshire Terrier
Genomfört BPH med skott

Jennifer Rapp & Tracy
Summerstaff's Bufflo Trace
American Staffordshire Terrier
Genomfört BPH med skott

Kicki Brattberg & Zo
AgD I, AgHD I, AgHD II Zoë Neska
Ej stambokförd i SKK
Genomfört BPH med skott

Lennart Quick & Litchi
Ooo Astounding Litchi With Good Qi
Australian Kelpie
Känd mental status, 2:a på skott

Michaela Perlöv & Aila
LD STARTKLASS Zethras All In Aila
Australian Kelpie
Färdig Barkborrehund
Känd mental status, 1:a på skott


Michaela Perlöv & Diego
Diego
Tysk schäferhund (ej stambokförd)
Tävlar i Specialsök

Pi Johansson Bergelind & Brina
LD Startklass, RLDN, RLDF, RLDA,
SE RALLYCH Ramita De Palma Brina

Russkaja tsvetnaja bolonka
Godkänt Viltspår Anlagsklass
Genomförd BPH med skott


Ulli Falk & Moysan
Busligans Minimoy
Australian Kelpie
Känd mental status, 1:a på skott